Jak to všechno začalo?

Vznik názvu chovatelské stanice a něco z historie vzniku plemene.

Název chovatelské stanice von Schneckental ("Šnečí údolí") navrhl syn - spíše z recese než vážně, protože nás už nenapadl další název stanice do Žádosti o založení CHS. Osud někdy rozhodne za nás. A tak je CHS tady a název v německém jazyce se vlastně hodí, protože chovatelské pokusy vzniku jezevčíků se datují někdy do roku 1860 -1868 do Německa, Osterode, pohoří Harz.

* Prvním v Osterode vyšlechtěným jezevčíkem byl jezevčík hladkosrstý standard, barvy červené.

* Za původní barvu JHLS se však považuje černá s pálením a nebo hnědá s pálením.

* Červená barva je u jezevčíků dominantním zbarvením srsti.

* Původní velikostní ráz jezevčíka je standard.

* Další velikostní rázy ( králičí a trpasličí ) vznikaly až dalším šlechtěním dle požadavků na uplatnění v myslivecké praxi.

* mezi základní v ČR uznané barvy patří červená, černá s pálením, hnědá s pálením, brindle a merle. K nim patří i další podskupiny.

Více si o plemeni můžete přečíst na stránkách klubu chovatelů jezevčíků.

O standardu plemene si můžete přečíst ZDE na webových stránkách Klubu chovatelů jezevčíků České republiky z.s. 

Jak šel čas naší chovatelskou stanicí?

Dlouhá léta jsem měla fenku jezevčíka Neli (bez PP)(+20.11.2018), která byla z útulku. Léta plynou a Neli stárla před očima -na jaře 2017 jsem se rozhodla pořídit Neli parťačku. V roce 2017 se První dámou tehdy jen domácnosti až mnohem později založené CHS tedy v červenci stala Mona Lisa von Sbaritz alias Mo-Li, která je mojí první fenkou s PP.

V roce 2018 Mo-Li složila BZ + ZN a byla na prvních výstavách, Neli odešla za duhový most.

V roce 2019 Mo-Li složila LZ a mohlo být požádáno o chovnost feny a založení CHS. V červenci jsem získala ze zahraničí druhou fenku Top Model iz Strani Grez alias Deli.

A je tu rok 2020 pro nás velmi zásadní. V chovatelské stanici z Raholin se v dubnu narodila naše malá Margo, která obrátila naše jezevčíčí poklidné soužití naruby. Ukázala nám, jak se chovají jezevčíci, kteří mají doslova vrozené lovecké schopnosti. A moje stabilita na poli získaných zkušeností, co se týká výcviku a předvádění na výstavách, se naprosto otřásla v základech. Na jaře 2021 Margo složila ZV, ZN později BZ i LZ a stala se chovnou fenou v pro mne neuvěřitelných 16 měsících. V tu dobu se CHS rozrostla o dalšího člena a to psa Alirim Dior – Lucky – ze zahraničí.

V roce 2022 Lucky složil ZV, ZN, BZ a LZ stal se Národním vítězem výstavy v Mladé Boleslavi a Českým šampionem.

Tento rok byl pro chovatelskou stanici též výrazným mezníkem:

V únoru 2022 přišel na svět vrh A fenky Mo-Li - štěně červené barvy - pes Angel Amulet von Schneckental

A v říjnu 2022 přišel na svět vrh B fenky Margo – štěňata: Barila Choco, Brownie Choco, Baron Choco a Baal Choco – již ze jmen je znát, že všechna štěnda jsou hnědopálená.

Štěňata mají své nové domovy – jen – neodolala jsem a Baal Choco von Schneckental – Balíček – zůstala doma v rodné chovatelské stanici a rozšířila smečku.

Členové smečky CHS von Schneckental ke 8/2023:

Feny:

Mona Lisa von Sbaritz – Mo-Li - chovná fena, 1 vrh

Top Model iz Strani Grez – Deli

Margo z Raholin – Margo – chovná fena, 2 vrhy

Baal Choco von Schneckental – Balíček

Psi:

Alirim Dior – Lucky – chovný pes - má za sebou úspěšné krytí

Conor McGregor Kettlehill's - Perun

Doslov:

Ve vodách chovatelství, výstav a zkoušek se stále učím plavat. První myšlenka, že když si pořídím štěně s průkazem původu, že bude automaticky chovné se ukázala hned vzápětí jako lichá a uchovnění Mo-Li se tak pro mne stalo velkou výzvou a pro laika bez vědomostí o loveckém výcviku a výstavách na první pohled téměř nereálné....

Pořídila jsem si štěně s PP, které stejně jako její panička netušilo, jaká cesta je čeká a kolik na ní potkají lidí, kterým budou vděčné za přístup - vstřícnost, ochotu a rady a o kolik lidí a přátel bude jejich život bohatší.

V současné době jsem v rámci svých cílů na vrcholu (nejsou to Alpy - jen kopec pod Radyní, to abych měla mety ke zdolání a zároveň se mohla radovat ze splněných cílů...)

Nyní hledám další drobné cíle v chovu jezevčíků a to jakým směrem se moje chovatelská stanice bude ubírat.

Vše se snažím dělat s láskou ke psům, s úctou k plemeni a touhou, aby potomci mých fenek dělali páníčkům jen radost a těšili se dobrého zdraví. A i když nejsou fenky vedeny přímo v myslivecké praxi, dávám jim dostatek prostoru pro rozvíjení jejich přirozených schopností, bydlíme u lesa, v blízkosti skal a luk, kde jsou denně.

Zároveň bych i chtěla dodat odvahu lidem, kteří váhají, zda si pořídit psa s nebo bez PP. Věřte je to velká výzva a stojí to za to, rozhodně zjistíte, že je Váš život o mnoho bohatší a možná jako já zjistíte, že má nový smysl, náboj a řád.